
Inwestowanie w akcje to dla wielu wiedza tajemna. Jednak duża część profesjonalistów zbija na giełdzie niemałą fortunę lub traci cały majątek. Jak rozpocząć przygodę z akcjami i zacząć inwestować w papiery wartościowe?
Od czego zacząć?
Aby rozpocząć jakiekolwiek działania i rozpocząć zakup akcji trzeba posiadać konto maklerskie. Każdy dom maklerski umożliwia dostęp do papierów wartościowych, jednak należy mieć na uwadze, że procedury nieco uległy zmianie. Każdy z przyszłych inwestorów musi wypełnić specjalną ankietę i określić stopień tolerancji ryzyka. Giełda to nie tylko zyski, ale również potencjalne straty.
Zakup akcji w kilku krokach
Po wyborze pośrednika można przystąpić do działania. W tym wypadku można skorzystać z usług domu maklerskiego, brokera, banku. Należy w odpowiedniej instytucji otworzyć rachunek i zasilić konto środkami pieniężnymi. Następnie należy zdecydować, jakie akcje są w kręgu zainteresowania i po prostu je zakupić. Po transakcji należy wnikliwie śledzić wszelkie zmiany, by zacząć zarabiać.
Od kogo zakupić akcje?
- Broker – wszelkie formalności można wygodnie załatwić przez internet. Tutaj należy wspomnieć o dźwigni finansowej.
- Fundusze inwestycyjne – takie środki można nabyć w domu maklerskim i banku. To rozwiązanie prostsze i polecane dla początkujących.
- Dom maklerski – to obrót prawdziwymi akcjami spółek giełdowych w domu maklerskim. Zasada jest prosta. Kupuje się akcje po niższej cenie, sprzedaje za wyższą.
Mam już akcje – co dalej?
Akcje kupuje się w celu osiągnięcia zysku. Dlatego obserwacja i analiza rynku jest niezbędna. Warto stworzyć sobie plan i dążyć do jego realizacji. Jednak jeśli założenia są długoterminowe, nie ma sensu codzienna obserwacja wzrostu i spadków na giełdzie.
Inwestowanie w akcje to dobry sposób na zarobek, jednak nie daje gwarancji zysku. Ceny akcji raz szybują, innym razem spadają i przynoszą straty. Zanim rozpocznie się przygodę z giełdą należy bliżej zaznajomić się z tematem i określić swoje możliwości. To dość istotne, szczególnie jeśli w grę wchodzą duże nakłady finansowe.