Close

Co to jest wolumen obrotu?

Wolumen obrotu to istotny element, który bezpośrednio wiąże się popytem i podażą. Jasno określa, jakie nastroje panują w spółce, a to pozwala poczynić kroki w celu nabycia lub sprzedaży udziałów.

Wolumen obrotu – co to jest?

Wskaźnik określa, jak akcje w danej spółce zmieniają właścicieli w danym przedziale czasowym. To pozwala określić obrót i trendy panujące na rynku. Jeśli rośnie, świadczy o dużym zainteresowaniu akcjami danej spółki. Wszelkie zmiany dają sygnał potencjalnemu akcjonariuszowi, w jakim kierunki zmierza przedsiębiorstwo i czy jego potencjał rośnie, czy może wręcz przeciwnie.

Jak określić, czy wolumen rośnie?

Doskonałym wyznacznikiem są prezentowane wykresy i słupki wolumenu. Każda giełda posiada takie wskaźniki i stanowi wskazówkę dla akcjonariuszy.

Wolumen obrotu – rodzaje

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje wolumenu obrotu:

1. Wolumen rzeczywisty – to rzeczywista liczba akcji wymienionych w ciągu danego czasu, np. w ciągu dnia.

2. Wolumen tickowy – to liczba zmian w ciągu danego czasu. Tick to minimalny ruch na określonym walorze.

3. Wolumen transakcyjny – określa liczbę zawartych transakcji w ciągu danego czasu.

Pozytywne sygnały wolumenowe

Aby określić trend należy dokonać analizy technicznej wykresu. Kiedy wolumen stabilnie się zwiększa oznacza to pozytywne zainteresowanie daną spółką. Jeśli dodatkowo pojawia się trend horyzontalny, a wolumen winduje, może to zwiastować przyszłe wybicie się w górę i wzrost zainteresowania.

Negatywne sygnały wolumenowe

Jeśli wskaźnik maleje, może to oznaczać dalsze spadki danego instrumentu. Jeśli taka tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu, może to zwiastować przyszłe problemy spółki.

Wolumen to jeden z najważniejszych wskaźników analizy technicznej na giełdzie. Pozwala na śledzenie ruchów i kształtuje rynek. To również doskonały sygnał ostrzegawczy, który stanowi podpowiedź dla inwestorów. Pozwala również odfiltrować fałszywe informacje i podjąć odpowiedni kroki na giełdzie. Ważne jest, że samo wybicie na wykresie nie świadczy o dużym zainteresowaniu spółką. Dopiero wolumen jest wiarygodnym potwierdzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *